OCZY

Zmorą pozornie zdrowych ludzi w dzisiejszych czasach stają się problemy ze wzrokiem.  Dopadają one już dzieci, z reguły w 6 klasie(znam dwoje, które założyły okulary). Problemy te są sygnałem b r a k u  s k ł a d n i k ó w  o d ż y w c z y c h i zakłócenia procesów biochemicznych w całym organizmie. Należy do tego dodać brak mrugania, a więc nawilżania oka, spowodowany wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran komputera, i kłopot gotowy. Można byłoby go uniknąć podając dziecku kilka razy w tygodniu świeży sok z marchewki. Ale kto by tam…

Gdy jesteśmy starsi rozglądamy się za zdobyciem miejsca w szpitalu celem przeprowadzenia operacji na zaćmę. Gdybyśmy szukali przyczyn w sobie a nie w zwiększonej aktywności słońca okazałoby się, że wystarczy nasycenie organizmu witaminą C,  aby zapobiec katarakcie.

Jaskra powstaje również w momencie obniżenia poziomu witaminy C i glutationu w gałce ocznej. Aby ją powstrzymać zaleca się: witaminę E(jej 8 form) ew. 1 łyżeczka oleju z kiełków pszenicy, koenzym Q10( 3 – 10 mg/kg masy ciała), witaminę C(200 – 500 mg rano i wieczorem, kwasy tłuszczowe Omega 3 z oleju rybiego(1 g). Poprawiają one odpływ cieczy wodnistej oraz obniżają ciśnienie w gałce ocznej. Zaleca się również lecytynę(1 – 1,5 g/dz) i kompleks witamin B w niskiej dawce.

Zwyrodnienie plamki żółtej – można zatrzymać postęp procesów degeneracyjnych poprzez przyjmowanie: koenzymu Q10,  kwasów tłuszczowych omega 3 oraz L-karnityny. W niektórych przypadkach nawet spadek wagi może uchronić pacjenta przed zachorowaniem na MD. Ogromnie ważne w leczeniu tej choroby są wtórne składniki roślinne, takie jak karotenoidy, zasobne w zeaksantynę i luteinę.

Jeśli chodzi o zmniejszenie pola widzenia czy zamglony, nieostry obraz dr Bodo Kukliński zaleca: wit. B1(jako benfotiamina 300 mg/dz, wit. B2 – 250 mg, CoQ10 – aż do osiągnięcia 2,5mg/l, a także kwas alfa-liponowy – 200 do 400 mg.

Gałka oczna chłonie wit. C jak gąbka. Świadczy o tym większe stężenie wit .C w gałce niż we krwi. Dostarczajmy jej. Pijmy  świeże soki. Jedzmy liściaste warzywa(karoten). I cieszmy się wspaniałym wzrokiem aż do późnych lat naszego życia.

Jako ciekawostkę podam, że odżywczo  na oczy działa zakraplanie rycyny. Rano trzeba zebrać chusteczką  z kącików nagromadzoną wydzielinę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *